Ağdamın Kəngərli kəndində müasir kommunikasiya şəbəkəsinin qurulması
Ağdamın Kəngərli kəndində yenidən qurulan fərdi yaşayış evlərinin və qeyri yaşayış obyeklərinin daxili kommunikasiya şəbəkəsinin qurulması
2024
Başlama
2025
Bitmə
Aşağı sürüşdür
Layihə Haqqında
Ağdamın Kəngərli kəndində yenidən qurulan fərdi yaşayış evlərinin, bağçaların o cümlədən qeyri yaşayış obyeklərinin daxili kommunikasiya şəbəkəsinin müasir standartlara uyğun qurulması işləri aparılıb.
Qeyd edək ki, Ağdamın Kəngərli kəndi 2022-ci il oktyabrın 4-də ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin iştirakı ilə təməli qoyulub. Ağdam şəhərindən 6 kilometr məsafədə yerləşən Kəngərli kəndində 2626 nəfərin (639 ailə) məskunlaşması planlaşdırılıb. Layihələndirilən ümumi ərazi 177,2 hektardır.

Establishment of modern communication network in Kangarli village of Aghdam
Establishment of internal communication network of reconstructed private houses and non-residential facilities in Kangarli village of Aghdam
2025
Works on establishing the internal communication network of reconstructed private houses, gardens, and non-residential facilities in Kangarli village of Aghdam in accordance with modern standards have been carried out.
It should be noted that the foundation of Kangarli village of Aghdam was laid on October 4, 2022, with the participation of the head of state, Mr. Ilham Aliyev. It is planned to accommodate 2626 people (639 families) in Kangarli village, which is located 6 kilometers from Aghdam city. The total designed area is 177.2 hectares.